Site Loader

Подія, котра має особливе значення в історії державності Азербайджану, що сягає початків І тис. до н. е., зокрема у республіканському періоді  розвитку в ХХ ст. Йдеться про те, що після занепаду Радянського Союзу у 1990-х роках посилились національно-визвольні рухи, які супроводжувались проголошенням суверенних, незалежних держав в умовах глибокої системної кризи.У цих умовах  названа країна теж боролася за  здобуття незалежності але опинилася у дуже складних політичних, економічних і соціальних умовах. У зв’язку з цим на прохання азербайджанського народу загальнонаціональний лідер Гейдар Алірза Оглу Алієв прибув до м. Баку і 15 червня 1993 року був обраний таємним голосуванням Головою Верховної Ради Азербайджанської Республіки, а 24 червня ц. р. отримав уповноваження від народних обранців як глави держави.За нього  проголосувала абсолютна більшість депутатівпарламенту.

Варто наголосити, що 3 жовтня 1993 року народ Азербайджану обрав його Президентом. Разом з тим, названа країна здобула свою незалежність в складних  політичних умовах, а саме агресії вірменських збройних утворень проти її територіальної цілісності та фізичного знищення мирного населення в захоплених азербайджанських селищах і містах.

У результаті керування Г.А. Алієвим державою як одного з політичних лідерів світового рівня Азербайджан зміцнив  свою державну незалежність. У  теперішній час країна успішно розвивається, здійснює незалежну в повному сенсі цього слова міжнародну політику на чолі з Президентом Ільгамом Алієвим.

Отже, 15 червня 1993 р. можна вважати початком відліку нового періоду Азербайджанської державності, є офіційним святом – Днем національного порятунку, яку відзначає усі азербайджанці світу.

  1.  Neimetzade Eflatun, Üstün Zeka, Yeni Azerbaycan Yardımlaşma ve Kültür Derneği Yayınları – 3, Ankara, 2007, 409 s.
  2. Туранли Ф.Ґ. Алієв Гейдар Алірза Оглу / Енциклопедія Сучасної України (ЕСУ). Київ, 2001.Том 1. С. 383.
  3. Андріянов В.І., Міраламов Г.Ф. Ільгам Алієв: Портрет Президента Азербайджану / відп. ред. Е. Мадатлі; пер. з рос. мови В. Біннатова. К.: Видавничий дім Дмитра Бураго, 2011, 392 с.
  4. https://president.az/azerbaijan/leader

Туранли Фергад Ґардашкан Оглу – радник Генерального Секретаря Ради азербайджанців України, доктор історичних наук, професор