Site Loader

ВІД НАЦІОНАЛЬНОГО ПОРЯТУНКУ ДО ПЕРЕМОГИ

Історія виникнення та розвитку азербайджанського війська пов’язана з появою його державності,  про що йдеться в статті «День національного порятунку». Поміж багатьох фактів, пов’язаних зі становленням азербайджанської державності та війська, є  подія, котра  пов’язана з республіканською добою розвитку Азербайджану. У численних наукових дослідженнях зазначається про те, що 28 травня 1918 року з проголошенням Азербайджанської Народної Республікипостало логічне питання для уряду про створення армії новопроголошеної  держави. У зв’язку із цим 26 червня 1918 року ц.р. було створено спеціальний регулярний рід військ з метою оборони національних інтересів.

Згодом 28 квітня 1920 року совєтскьо-більшовіцька червона армія загарбала названу країну й знищила її військо, котре було покликано захистити нову демократичну країну. Далі тривав відомий радянський тоталітарний комуністичний період (1920 – 1991 рр.), який завершився руйнуванням СРСР. Продовжуючи огляд цього питання, варто сказати про те, що у результаті національно-визвольного руху в 1990 роках азербайджанці відновили свою державну незалежність й проголосили Азербайджанську Республіку.

Географічно-фізичні особливості мапи Азербайджанської Республіки

Парламент цієї країни ухвалив рішення від 9 жовтня 1991 року про створення національної армії. Разом із тим, незалежний державотворчий процес відбувався в умовах глибокої системної кризи: політичної, економічної, соціальної, у тому числі військової, які супроводжувались загарбанням території Нагірного Карабаху та інших земель Азербайджану вірменськими збройними утвореннями. Принагідно зазначимо, що з 1988 р. сепаратистський рух вірменських шовіністів з метою відокремлення Нагірного Карабаху від Азербайджану за підтримки центральної влади СРСР і, зокрема, КДБ, набув нової сили.  У теперішній час 20 % території Азербайджану, включаючи Нагірний Карабах і 7 сусідніх районів, перебувають під окупацією вірменських збройних загонів; понад мільйон азербайджанців були виселені у насильницький спосіб з території Вірменії та з окупованих нею азербайджанських територій.

Президент Азербайджанської Республіки Ільгам Алієв,

Головнокомандувач азербайджанською армією

Варто зазначити, що професійну армію створювали, починаючи з 1993 року, коли президентом Азербайджанської Республіки був обраний загальнонаціональний лідер Гейдар Алієв. Названа суверенна державатеж почала налагоджувати міжнародну військову співпрацю, у тому числі з НАТО, котра почалася зі вступу ще в березні 1992 року в консультаційний форум Ради Північноатлантичного Співробітництва, а 4 травня 1994 року Азербайджан приєднався до Програми НАТО «Партнерство заради миру». У цьому контексті азербайджансько-українська співпраця має немаловажне значення, зокрема в рамках ГУАМ з метою забезпечення транзиту нафти та газу з басейну Каспійського моря, а також є дуже актуальною у відновленні «Великого шовкового шляху» / TRACECA. Варто наголосити, що актуальним питанням у зазначеній співпраці є стратегічне партнерства між двома державами, а також розвиток взаємин обох націй на інтелектуальному рівні.

Вояки Збройних Сил Азербайджану

Таким чином, Збройні Сили Азербайджанупроходили серйозне випробування на шляху свого становлення. Сучасна азербайджанська армія є однією з потужних не тільки в регіоні, а й в світовому рейтингу, де займає 64 позицію потужності серед 138 армій світу і готова звільнити свої загарбані землі. Підсумовуючи даний коментар, варто сказати, що в історії війська Азербайджану 26 червня є особливою датою – Днем збройних сил! Цю дату, також  відзначаєсвітова азербайджанська діаспора під гаслом «Milli qurtuluşdan qələbəyə! / Від національного порятунку до перемоги!», висловлюючись тим свою рішучу позицію відновити територіальну цілісність своєї держави. 

Наукова література

 1. Süleymanov Mehman, Azərbaycan Ordusu (1918 – 1920), Bakı “Hərbi Nəşriyyat”, 1998, 448 s.
 2. Андріянов В.І., Міраламов Г.Ф. Ільгам Алієв: Портрет Президента Азербайджану / відп. ред. Е. Мадатлі; пер. з рос. мови В. Біннатова. К.: Видавничий дім Дмитра Бураго, 2011, C. 318–320. 392 с.
 3. Богорош Олександр, Богорош Катерина. Про двостороннє науково-технічне співробітництва України з Азербайджанської Республікою та іншими державами ГУУАМ / Україна‒Азербайджан: мануле, сучасне, майбутнє. Збірник наукових праць (за матеріалами міжнародної наукової конференції 2001 р.). Упорядник: Туранли Ф.Ґ. К.: Денеб, 2004. С.99‒100. 208 с.
 4. Абдуллаєв Ф. Деякі аспекти співробітництва України та Азербайджану як стратегічних партнерів/ Україна‒Азербайджан: мануле, сучасне, майбутнє. Збірник наукових праць (за матеріалами міжнародної наукової конференції 2001 р.). Упорядник: Туранли Ф.Ґ. К.: Денеб, 2004. С.142‒145. 208 с.
 5. Наукова хроніка Міжнародній науковій конференції «Ходжалинська трагедія: історичні передумови, причини, наслідки та правова оцінка».Часописі Київського університету права НАН України, 2020, № 1, С. 447–448.

Інтернет-ресурс

 1. FedykIhor. Ferhad Turanly: TODAY THE AZERBAIJANI SOCIETY ASPIRES TO MAKE FREE NAGORNY KARABAKH. 10 June 2016, Kyiv, Defense Express  [https://defence-ua.com/index.php/en/publications]
 2. Туранли Ф. День національного порятунку [https://rau.in.ua/азербайджан/День-національного-порятунку-азерба/]
 3. Ministryof Defenceof theRepublicof Azerbaijan [https://mod.gov.az/az/news/azerbaycan-silahli-quvvelerinin-100-illiyi-munasibetile-bakida-tenteneli-herbi-parad-kecirilib-azerbaycan-prezidenti-ali-23207.html]
 4. InternationalMilitaryCooperation[https://mod.gov.az/az/beynelxalq-herbi-emekdasliq-025/]
 5. https://www.freeworldmaps.net/asia/azerbaijan/map.html
 6. https://mod.gov.az/az/pre/27435.html

Туранли Фергад Ґардашкан Оглу – радник Генерального Секретаря Ради азербайджанців України, доктор історичних наук, професор