Українсько-азербайджанські відносини — це двосторонні відносини між Україною та Азербайджаном у галузі міжнародної політики, економіки, освіти, науки, культури тощо.

Історія

На початку XX століття українські та азербайджанські (Мусават) політичні сили співпрацювали в рамках Союзу автономістівСоюзу народівЛіги інородницьких народів Росії та З’їзду народів Росії.
У 1918 році були встановлені дипломатичні зв’язки між Українською державою та АДР.
Уряди УНР та Азербайджанської Демократичної Республіки у вигнанні співпрацювали в рамках прометейського руху, зокрема Комітету дружби народів Кавказу, Туркестану та України і Товариства співпраці націй Кавказу, Ідель-Уралу та України, та Антибільшовицького блоку народів.

Сучасність

Азербайджан визнав незалежність України 6 лютого 1992 року[1], того ж дня було встановлено дипломатичні відносини між двома країнами. 5 травня 1996 року у Баку Україна відкрила Посольство України в АзербайджаніПосольство Азербайджану в Україні Азербайджан відкрив 12 березня 1997 року у Києві[2].
Договірно-правова база українсько-азербайджанських відносин налічує 125 документів, що регулють двосторонні відносини у політичній, економічній, науково-технічній, гуманітарній, консульській та військовій областях. Основними документами є «Договір про основи міждержавних відносин України та АР», «Договір про дружбу та співробітництво між Україною та АР», а також «Договір між Україною та АР про дружбу, співробітництво і партнерство»

Двосторонні зв’язки

Політичні і дипломатичні зв’язки

Президенти України й Азербайджану Віктор Янукович й Ільхам Алієв відповідно двічі зустрічалися на початку 2012 року: 26 січня 2012 року під час Давоського форуму і 27 березня 2012 року — під час Саміту з питань ядерної безпеки у Сеулі[3]4 квітня2012 — Азербайджан відвідує Прем’єр-міністр України Микола Азаров[4]. 18-19 квітня 2012 року Голова Верховної Ради України Володимир Литвин відвідує Азербайджан. 4-5 червня 2012 року Міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко з офіційним візитом відвідує Азербайджан[2].
10 жовтня 2012 — Міністр закордонних справ Азербайджану Ельмар Мамедьяров з робочим візитом відвідав Україну. 28 жовтня 2012 року до України приїхав Перший віце-спікер Міллі Меджлісу Азербайджану З. Аскеров. Метою його візиту було спостереження за перебігом Парламентських виборів в Україні12 грудня 2012 року Президент України Віктор Янукович з коротким робочим візитом відвідав Азербайджан[2] після закінчення офіційного візиту до Індії. У ході візиту зустрівся з президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим

Економічні зв’язки

У 2012 році Азербайджан зайняв 5 місце серед країн СНД за обсягом обігу товарів. Згідно із даними Держстату України, 2012 року експорт товарів і послуг до Азербайджану склав $806,42 млн (збільшення порівняно з попереднім роком на 9,3%). Україна експортувала до Азербайджану товари металургійної промисловості, агропромислового комплексу і машинобудування. Натомість Україна імпортувала товарів на $97,41 млн (паливно-енергетичного, агропромислового комплексів, хімічної промисловості), тобто зовнішньоторговельний оборот України з Азербайджаном 2012 року становив $903,83 млн (позитивне сальдо для України — $709,01 млн)[5].

Військово-технічна співпраця

2009 року України експортувала до Азербайджану 29 одиниць БТР-70, 29 самохідних артилерійських установок 2С1 «Гвоздика» і 6 152-міліметрових самохідних артилерійських установок 2С3 «Акація», 1 навчально-бойовий винищувач МіГ-29УБ, 11 вертольотів Мі-24[6].
2010 року Україна продала Азербайджану 71 одиницю БТР-70 (без озброєння), 7 самохідних артилерійських установок 2С1 «Гвоздика», 1 вертоліт Мі-24Р, 1 керований протиракетний комплекс, 3000 автоматів і пістолет-автоматів[7].

Культурні зв’язки

Для виконання підписаних договорів, що регулюють культурні відносини, Україна й Азербайджан здійснюють культурний обмін: спільні наукові конференції, спортивні змагання, творчі проекти. Розвивається співпраця між Університетами двох країн, відбувається обмін делегаціями. В обох країнах проходять Дні культури України в Азербайджані і Дні культури Азербайджану в Україні. Налагоджується співпраця у туристичній сфері, що вилилось у створення програм співпраці Криму з Азербайджаном[8].

Діаспора

Українці в Азербайджані

Згідно із даними перепису населення 2009 року в Азербайджані проживає 21,5 тисяч етнічних українців. Українці Азербайджану об’єднуються у різноманітні організації, такі як «Українська громада в Азербайджані ім. Т. Г. Шевченка» (УГ, очільник О.Ф.Зарічний) і «Український конгрес Азербайджану» (УКА, очільник Ю.Л.Осадченко)[9].

Азербайджанці в Україні

Докладніше: Азербайджанці в Україні
Згідно із даними перепису 2001 року азербайджанців в Україні налічувалося 45,2 тис. осіб[10].