Порядок в’їзду громадян України на територію Нагірного Карабаху (Азербайджан) та прилеглих до нього районів
Територія Нагірного Карабаху (Азербайджанська Республіка) та семи прилеглих до нього районів Азербайджанської Республіки (Агдамський, Лачинський, Кельбаджарський, Губадлинський, Зангеланський, Джебраїльський, Фізулінський) є забороненою для відвідування у зв’язку з нагірно-карабаським конфліктом між Азербайджаном та Вірменією.
Відвідування території Нагірного Карабаху без попередньої згоди на це офіційних органів Азербайджану суворо забороняється. Порушення встановленої норми призводить до автоматичного включення іноземців до списку персон нон ґрата для Азербайджану.
Доступ дипломатів та представників міжнародних правозахисних організацій на територію Нагірного Карабаху наразі обмежено, що робить неможливим надання громадянам України своєчасної допомоги.
Під посиленим контролем спеціальних служб та сил правопорядку також перебувають прилеглі до окупованої території райони, зокрема Тертерський, Агджабедінський, Бардинський, Геранбойський. Особливу увагу слід приділяти перебуванню у цих районах Азербайджану, оскільки недостатня кількість інформаційно-вказівних знаків може бути причиною критичного наближення до згаданих територій.
У зв’язку із зазначеним, Міністерство закордонних справ України наполегливо рекомендує громадянам України утримуватись від відвідання Нагірного Карабаху та прилеглих до нього семи районів.
Звертаємо також увагу фізичних і юридичних осіб України на те, що ведення будь-якої діяльності, у т.ч. й комерційної, на території Нагірного Карабаху без згоди на це офіційного Баку суворо забороняється.
Правила поведінки та перебування в Азербайджанській Республіці
Правила поведінки
Режим в’їзду: Безвізовий (поїздки за закордонними паспортами).
Місце розташування дипломатичної або консульської установи: м.Баку, вул.Юсіфа Везірова, 49.
Угода, що регулює режим взаємних поїздок:
Під час перебування в Азербайджані необхідно дотримуватись загальних правил особистої безпеки, законодавства країни та загальноприйнятих норм поведінки за кордоном.
Відвідування території Нагірного Карабаху та семи прилеглих до нього районів Азербайджану (Агдамський, Лачинський, Кельбаджарський, Губадлинський, Зангеланський, Джебраїльський, Фізулінський) без попередньої згоди на це офіційних органів Азербайджану забороняється. Порушення встановленої норми автоматично зараховує іноземців до числа персон нонґрата для Азербайджану.
З огляду на чутливе ставлення азербайджанців до Нагірно-Карабаського конфлікту, радимо уникати будь-яких висловлювань або закликів щодо Нагірного Карабаху.
Відвідання архітектурно-релігійних місць потребує консервативної форми одягу. Чоловікам в шортах, жінкам у доволі відкритому одязі з’являтися у цих місцях небажано.
Іноземці та особи без громадянства, які в’їжджають в Азербайджанську Республіку на термін більший, ніж 15 днів, повинні зареєструватися за місцем перебування.
Для цього адміністрація місця перебування іноземця (готелю, санаторію, будинку відпочинку, пансіонату, кемпінгу, туристичної бази, лікарні тощо) чи особи без громадянства, або власник квартири, іншої житлової площі протягом 15 днівповинні поштою, електронною поштою або особисто надати заяву-анкету про реєстрацію за місцем перебування іноземця чи особи без громадянства та копію його паспорта до підрозділів Державної міграційної служби Азербайджанської Республіки (довідковий телефон 919, e-mail: [email protected]).
Після надходження заяви відповідний підрозділ Державної міграційної служби Азербайджанської Республіки невідкладно реєструє іноземця чи особу без громадянства за місцем перебування і протягом 1 робочого дня письмово повідомляє про це приймаючу сторону.
Державне мито не стягується за реєстрацію іноземців чи осіб без громадянства за місцем перебування.
Іноземці чи особи без громадянства, які прибули на підставі візи, реєструються на термін, зазначений у візі. Іноземці чи особи без громадянства, які прибули у безвізовому порядку, реєструються на термін до 90 днів.
! Слід звернути увагу на те, що з моменту в’їзду до країни протягом 10 днів необхідно пройти процедуру реєстрації у вказаному вище порядку.
При цьому, обов’язок щодо здійснення реєстрації покладається на приймаючу сторону. Разом з тим, громадянам України рекомендується особисто проконтролювати виконання зазначеної вимоги, оскільки, у протилежному випадку, при виїзді з країни на них можуть бути накладені суттєві штрафи та застосовуватись заборона на в’їзд до Азербайджану за порушення міграційного режиму.
Продовження терміну тимчасового перебування
Термін тимчасового перебування може бути продовжено у таких випадках:
– необхідність отримання невідкладного лікування;
– тяжке захворювання або смерть близького родича;
– не завершення робіт, пов’язаних із службовою необхідністю.
Термін тимчасового перебування не може бути продовжено, якщо залишковий строк дії паспортного документа менше 3 місяців.
Тимчасове і постійне проживання
Іноземці та особи без громадянства можуть звернутися до Державної міграційної служби Азербайджанської Республіки з метою отримання дозволу на тимчасове проживання не пізніше 22 днів до закінчення терміну тимчасового перебування.
Дозвіл на тимчасове проживання надається в таких випадках:
– близькі родинні зв’язки з громадянами Азербайджану;
– укладення шлюбу з громадянами Азербайджану;
– інвестування в економіку Азербайджану не менше 500 000 манат;
– вкладення в будь-який азербайджанський банк не менше 50 000 манат;
– отримання дозволу на індивідуальну трудову діяльність;
– денне навчання в ВНЗ Азербайджану;
– висококваліфікованим спеціалістам в економічній, промисловій, оборонній, культурній, спортивній та інших сферах.
Увага! Клопотання щодо отримання дозволу на постійне проживання (статус іммігранта) може бути розглянуте після 2 років проживання на підставі дозволу на тимчасове проживання.
При зміні місця проживання іноземці та особи без громадянства, які мають дозвіл на тимчасове чи постійне проживання, мають не пізніше 10 днів з моменту переїзду на нове місце проживання в межах країни звернутися до Державної міграційної служби Азербайджану для перереєстрації.
Права та свободи іноземців і осіб без громадянства
– право на вільне пересування і вибір місця проживання (за виключенням території Нагірного Карабаху);
– право на трудову діяльність;
– право на особисту недоторканність;
– право на недоторканність житла;
– право на інвестиції та підприємницьку діяльність;
– право на відпочинок;
– право на охорону здоров’я;
– право на освіту;
– право на віросповідання будь-якої релігії (проте релігійна пропаганда заборонена);
– свобода совісті.
Іноземці та особи без громадянства не мають права вступати в політичні партії Азербайджанської Республіки.
Відповідальність іноземців та осіб без громадянства
При скоєнні кримінальних, адміністративних та інших правопорушень на території Азербайджанської Республіки іноземці та особи без громадянства несуть відповідальність відповідно до законодавства Азербайджанської Республіки.
При недотриманні правил перебування чи транзитного проїзду через територію Азербайджанської Республіки, тобто:
– проживання на підставі недійсних документів;
– порушення правил в процесі працевлаштування, реєстрації, зміни і вибору місця проживання;
– ухилення від виїзду з країни по закінченню терміну перебування, установленого законодавством, –
іноземці та особи без громадянства будуть притягнуті до адміністративної відповідальності.
З додатковою інформацією щодо правил перебування можна ознайомитись на сайті Державної міграційного служби Азербайджанської Республіки (www.migration.gov.az).
Увага! Правопорушення легше попередити, ніж виправити.
У разі необізнаності з законами та правилами країни перебування рекомендується завчасно звертатися до консульського відділу Посольства України в Азербайджанській Республіці з приводу консультації за телефоном +994124412706.
Безпекова ситуація в Азербайджанській Республіці
Ситуація на території Азербайджану залишається стабільною, контрольованою правоохоронними органами.
Криміногенна ситуація характеризується невисоким рівнем злочинності. За офіційними даними, на теренах СНД Азербайджан посідає перше місце за всіма показниками, пов’язаними з мінімальним рівнем стану злочинності та боротьби з нею.
У контексті заходів з підвищення безпеки дорожнього руху забороняється керувати транспортними засобами із затемненим склом, а також ввезення таких автомобілів із-за кордону.
На Апшеронському півострові популярними для відвідування іноземними туристами є міста Баку та Сумгаїт, у центральній частині країни – Гянджа та Євлах, а також північні райони Азербайджану, які межують з територією Росії. Відвідування цих місць є цілком безпечним,у районах створена необхідна інфраструктура для відпочинку і проживання.
Митні питання
Митне оформлення провадиться в міжнародних пунктах пропуску через державний кордон Азербайджанської Республіки (аеропорти, морські порти, автомобільні та залізничні пункти пропуску).
Фізичні особи під час проходження митного кордону повинні декларувати товари, не передбачені для виробничих та комерційних цілей, а також, які не включені до списку товарів, які підлягають контролю з боку державних органів.
Декларація заповнюється фізичною особою, яка досягла 16 років.
Через митний кордон Азербайджанської Республіки без сплати мита провозяться товари, не передбачені для виробничих та комерційних цілей, а саме:
– товари загальною вартістю еквівалентною 1000 дол. США або не більше 50 кг;
– відправлені засобами міжнародного поштового зв’язку загальною вартістю еквівалентною 200 дол. США або вагою не більше 20 кг.;
– необхідні для потреб сім’ї меблі, побутові прилади, речі і товари іноземних громадян, які прибувають в Азербайджанську Республіку на постійне проживання, загальною вартістю до 20 000 дол. США;
– особисті речі, необхідні для основних потреб;
– до 125 г ікри риби осетрових видів з митної території Азербайджанської Республіки;
– 3 літри алкоголю для особистого користування;
– 3 блоки цигарок;
– передбачений технічним паспортом об’єм палива в паливному баку автомобіля.
Правила ввозу і вивозу валютних цінностей фізичними особами в/з Азербайджанської Республіки:
– ввезені на митну територію Азербайджанської Республіки валютні цінності у сумі до 10 000 дол. США оформляються в митних органах при пред’явленні «Митної декларації пасажира», якщо сума перевищує 10 000 дол. США, сума оформляється в митних органах з одночасним заповненням «Митної декларації пасажира» та «Митного посвідчення» (сертифіката);
– резиденти можуть вивезти з митної території Азербайджанської Республіки 10 000 дол. США, нерезиденти – 1000 дол. США ;
– раніше ввезені в Азербайджанську Республіку резидентами і нерезидентами валютні цінності у сумі 50 000 дол. США, можуть бути вивезені готівкою з митної території Азербайджанської Республіки шляхом попереднього декларування при наявності документів щодо походження цієї суми.
Товари, які можуть переміщуватися фізичними особами через митний кордон Азербайджанської Республіки з дозволу компетентних органів:
– передбачена для службового і приватного користування зброя, а також набої до неї можуть провозитися тільки при наявності спеціального дозволу Міністерства внутрішніх справ;
– література, речі, а також інші носії релігійного призначення можуть провозитися при наявності дозволу Державної комісії по роботі з релігійними організаціями;
– документальні, науково-пропагандистські, а також передбачені для культурного обміну пам’ятки, можуть бути вивезені за межі митної території Азербайджанської Республіки зі згоди Кабінету Міністрів Азербайджанської Республіки;
– культурні цінності, визначені законодавством Азербайджанської Республіки, та внесені до охоронного переліку Міністерства культури і туризму Азербайджанської Республіки, можуть бути вивезені з митної території Азербайджанської Республіки на підставі свідоцтва про можливість експорту, виданого Міністерством культури і туризму Азербайджанської Республіки, а також оплати мита у розмірі 100% від комісійної вартості;
– уповноважені особи, при вивозі з Азербайджанської Республіки трун з тілами померлих та урн з прахом, мають надати до митного органу свідоцтво про смерть або його нотаріально засвідчену копію, у разі необхідності висновок санітарно-епідеміологічних органів та інші документи, які вимагаються законодавством приймаючої сторони;
– вивезення з Азербайджанської Республіки рідкіснихих екземплярів цивільної зброї здійснюється на підставі дозволу Міністерства внутрішніх справ за погодженням з Міністерством культури і туризму Азербайджанської Республіки з урахуванням вимог Закону Азербайджанської Республіки “Про службову та цивільну зброю”;
– усі види тварин, препарати, що використовуються у ветеринарній сфері, біопрепарати та ветеринарні засоби, рослини, сировина рослинного і тваринного походження можуть перевозитися через митний кордон Азербайджанської Республіки при наявності відповідного документа Державної служби фітосанітарного нагляду та Державної ветеринарної служби.
Фізичним особам забороняється переміщувати через державний кордон Азербайджанської Республіки нижченаведені товари:
– заборонені законодавством Азербайджанської Республіки зброю цивільного і військового призначення, речі військового призначення, вибухові речовини, військову техніку;
– радіоактивні речовини;
– наркотичні засоби, психотропні речовини та їх прекурсори,а також засоби для їх виробництва;
– матеріали, що пропагують аморальність, насильство та тероризм;
– матеріали, які відносяться до технології виготовлення наркотичних, психотропних, отруйних, вибухових речовин.
Правила митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон Азербайджанської Республіки:
– фізичні особи, які в’їжджають з метою постійного проживання, можуть ввозити на пільгових умовах без сплати мита тільки один транспортний засіб;
– ввезення в Азербайджанську Республіку транспортних засобів з правостороннім кермом забороняється.
Умови працевлаштування в Азербайджанській Республіці
Співробітництво у сфері трудової міграції регулюється Угодою між Кабінетом Міністрів України і Урядом Азербайджанської Республіки про трудову діяльність і соціальний захист громадян України, що тимчасово працюють на території Азербайджанської Республіки, і громадян Азербайджанської Республіки, які тимчасово працюють в Україні від 03.06.2004 р. (набрала чинності 22.02.2006 р.).
Дія цієї Угоди розповсюджується на працівників-мігрантів та членів їхніх сімей.
Водночас, положення Угоди не застосовуються до:
– біженців;
– артистів, інших осіб розважальних професій і спортсменів, зайнятих протягом короткого періоду часу;
– моряків;
– осіб, які прибувають з метою отримання освіти;
– осіб, які перебувають у відрядженні терміном менше трьох місяців;
– стажистів;
– співробітників дипломатичних представництв і міжнародних організацій;
– осіб, які займаються релігійною діяльністю в релігійних організаціях та товариствах, що пройшли державну реєстрацію;
– осіб професорсько-викладацького складу, лекторів, запрошених для читання лекційних курсів, та спеціалістів, які ведуть науково-дослідницьку роботу у вищих навчальних закладах.
Трудова діяльність працівників-мігрантів в Азербайджані здійснюється на підставі індивідуального трудового договору (контракту), укладеного з роботодавцем з обов’язковим отриманням дозволу на працевлаштування.
Державне мито за видачу дозволу на працевлаштування складає 1000 манат (орієнтовно 1000 дол. США) на 1 рік.
Документи, необхідні для видачі індивідуального дозволу на оплачувану трудову діяльність в Азербайджанській Республіці
Для отримання індивідуального дозволу на оплачувану трудову діяльність роботодавець повинен надати до Державної міграційної служби Азербайджанської Республіки такі документи:
– заяву-анкету, у якій серед іншого має бути відображено повну інформацію про трудову діяльність мігранта за останні 5 років;
– нотаріально засвідчену копію документа, що посвідчує наявність у мігранта необхідної спеціальності;
– довідку, що підтверджує необхідність залучення на робоче місце іноземного працівника;
– медичну довідку про відсутність у мігранта інфекційних захворювань, (вірус імунодефіциту людини, віруси гепатиту В і С, довідка про психоневрологічний стан);
З приводу отримання зазначеної довідки мігранти можуть звернутися в Республіканський діагностичний центр за адресою:
м. Баку, Тбіліський проспект 3166
та в Міжнародний медичний центр за адресою:
м. Баку, вул. А.Молла Джуми 11 «В».
Увага! Не слід погоджуватися на привабливі умови праці без оформлення дозволу на працевлаштування та відповідного контракту.
Відсутність контракту може призвести до недобросовісного (понад нормованого) використання праці мігранта з низькою оплатою та без забезпечення соціальної складової, а відсутність дозволу на працевлаштування – до депортації.
При плануванні виїзду закордон з метою працевлаштування через українських посередників МЗС України рекомендує громадянам України перевіряти наявність в субєкта господарської діяльності відповідної ліцензії на посередництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном через Міністерство соціальної політики України (сайт – www. mlsp.gov.ua, розділ “Діяльність” – “Працевлаштування за кордоном”).
Надання медичних, соціальних послуг в Азербайджанській Республіці
Надання невідкладної медичної допомоги іноземним громадянам в АР здійснюється на безоплатній основі в державних лікувальних закладах. Зокрема такий порядок діє у разі виникнення раптових гострих захворювань, які загрожують життю хворого та здоров’ю оточуючих, нещасних випадків, отруєнь, травм тощо.
В приватних лікувальних закладах лікування здійснюється на платній основі.
Інформацію щодо переліку лікувальних закладів із зазначенням адрес та номерів телефонів можна отримати на веб-сторінці http://www.azerbaijans.com/content_868_ru.html
Номер виклику швидкої медичної допомоги – 103.
Питання соціального та пенсійного забезпечення врегульовані Угодою між Кабінетом Міністрів України і Урядом Азербайджанської Республіки про трудову діяльність і соціальний захист громадян України, що тимчасово працюють на території Азербайджанської Республіки, і громадян Азербайджанської Республіки, що тимчасово працюють в Україні від 03.06.2004 р. (набрала чинності 22.02.2006 р.), також Угодою між Урядом України і Урядом Азербайджанської Республіки про співробітництво в галузі пенсійного забезпечення від 28.07.1995 р. (набрала чинності 02.11.1996 р.).
Соціальні послуги та пенсійні виплати забезпечуються у разі, якщо громадяни України перебувають на території Азербайджанської Республіки на підставі дозволу на тимчасове або постійне проживання.
Корисні номери телефонів
Швидка допомога – 103
Поліція – 102
Міністерство з надзвичайних ситуацій – 112
Довідкова служба – 109
Довідкова служба Державної міграційної служби – 919
Довідкова служба міжнародного аеропорту ім. Г.Алієва в м. Баку
телефон: +99412 497-27-27
Довідкова служба центрального залізничного вокзалу
телефон: +99412 499-48-60, 493-93-66
Представництво а/к „Міжнародні авіалінії України”
телефон: +99412 490-75-77
Консульський відділ Посольства України
телефон: +99412 441-27-06